1. detail
  2. articles
بزرگی پستان در مردان

بزرگی پستان در مردان

برای این بیماری علل بسیار زیادی است، اما باید ابتدا با پزشک مشورت کنیم تا علت اصلی آن مشخص شود.

بزرگی پستان در مردان

برای این بیماری علل بسیار زیادی است، اما باید ابتدا با پزشک مشورت کنیم تا علت اصلی آن مشخص شود.

امروز من به شما در مورد این بیماری و علل و روش های درمان آن اطلاعات خواهم داد.

بزرگی پستان مرد می تواند به علت:

  1. افزایش وزن (چاقی):

چاقی و افزایش وزن به طور عادی بر بزرگی پستان تاثیر میگذارد. علاوه بر این، خود چربی استروژن تولید می کند که منجر به رشد پستان می شود و بافت پستان جهت تعادل بین استروژن و میزان تستوسترون در خون بسیار حساس میشود.

  1. رشد بیش از حد بافت سینه از اندازه واقعی:

برای تمایز بین این دو مورد، پستان را محکم بین انگشت شست و سبابه گرفته و سپس به تدریج انگشت شست و سبابه را به جلو به سمت نوک پستان حرکت دهید. . اگر وجود بافت در قالب یک لاستیک که مانند دیسکاست را  را احساس کردید و ریزش چند قطر از پستان را به همراه داشتمی توان گفت: تورم ناشی از رشد بیش از حد بافت پستان است. این منطقه ممکن است دردناک باشد که معمولا سایزسینه را تحت تاثیر قرارداده و باعث رشد حجمی آن میشود.

  1. اگر تورم سینه در سنین نوجوانی باشد:

 که به دلیل نوسانات سطح هورمون تستوسترون (مردانه) و کاهش سطح آن است. ، آنچه در تغییرات هورمون استروژن (زنانه) موجود در خون مرد است اثرش را میتوان در بزرگ شدن سینه مشاهده کرد.

4. اختلال هورمون:

زیرا بافت پستان به کمبود هورمون استروژن در خون بسیار حساس است، و یا بافت پستان به اثر تستوسترون پاسخ نمی دهد.

5. دارو:

از دلایل شایع دیگر برخی داروهایی است که بر هورمون استروژن اثر میگذارد و برخی دیگر اثر هورمون تستوسترون را تحت تاثیر قرار داده و کم میکند. پوست میتواند جذب استروژن را به راحتی ممکن کند. درواقع استفاده از آنها  حاوی استروژن  است روی رشد سینه مردان می تواند اثر مستقیم داشته باشد.

6. الکل:

الکل باعث برهم زدن تعادل بین هورمون های تستوسترون و استروژن میشود زیرا آن باعث کم شدن میزان هورمون تستوسترون خون میشود و در نتیجه باعث کاهش توانایی کبد برای از بین بردن استروژن میشود و درنهایت میزان آن در خون افزایش میابد.

7. تومور

تومورها از عوامل بزرگ شدن نادر پستان اند که گاهی ممکن است موجب ظهور سرطان شود، البته همیشه اینگونه نیست.

8. افزایش سن:

طبیعی است که پستان با افزایش سن در مردان افزایش حجم پیدا میکند، و این امر تا حدی مربوطه به کاهش تولید هورمون تستوسترون در بدن است البته لازم به ذکر است بدن با بالا رفتن سن اغلب حاوی سطح بالایی از چربی میشود  که به نوبه خود تولید استروژن را ایجاد میکند.     

 

 

 

تشخیص بزرگ شدن پستان مردان:

 پزشک به انجام معاینه بالینی سینه و بررسی هورمونات موجود در خون میپردازد که در این آزمایش اندازه گیری میزان هورمون های مختلف از جمله تستوسترون انجام می شود. زیرا این هورمون ها مسئول تولید تستوسترون در بدن هستند.

درمان بزرگی پستان در مردان:

درمان بستگی به نوع علت مشکل دارد که میتواند به سادگی  دست دادن وزن و یا ترک مواد الکلی باشد. درصورتیکه مشکل ناشی از میزان کمی تستوسترون باشد برای درمان آن نیاز به برخی تزریقات است.  البته توسط برخی از داروها که بر هورمون استروژن اثر میگذارد نیز میتوان برای از بین بردن مشکل آدنوکارسینوم استفاده کرد. در صورت نیاز جراح متخصص اقدام به اخراج توده پستان میکند.  

  


 


 

 

عملیات با موفقیت انجام شد

عملیات با خطا روبرو شد